piątek, 2 maja 2014

Piątek_2_maja 2014

Wczoraj korzystając z ładnej pogody, włóczyłam się na rowerze po okolicy. Na poniższych zdjęciach efekty.

Generalnie są to widoki kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Głogoczowie. Zlokalizowany jest on w takim miejscu, że z łatwością dominuje w krajobrazie. Parafia istnieje od 1333 r. gdzie w spisie świętopietrza diecezji krakowskiej pojawia się wzmianka o kościele pw. św. Mikołaja. Drewniany budynek przetrwał najazd szwedzki ( rok 1657), a w XIX w. został rozebrany z powodu wznoszenia obecnego, murowanego kościoła. Nowa świątynia wybudowana w stylu józefińskim ( czasy zaboru austriackiego - rok 1812) jako orientowany, jednonawowy kościół z dwukondygnacyjną wieżą od strony zachodniej.  Ze starego kościoła przeniesiono kamienną chrzcielnicę i XVIII wieczne figury św. Piotra i Pawła.

Na 3-cim zdjęciu od góry widoczna kapliczka "na Stradomiu" posiadająca dość ponurą historię. Zbudowano ją w 1906 r. w miejscu spalonego domu, w którym zginęła siedmioosobowa rodzina. Kapliczka typu domkowego, na planie prostokąta, tynkowana, kryta dwuspadowym dachem z niewielkimi przyczółkami. Posiada wmurowaną tablice pamiątkową:

"WSPOMNIENIE/
NA TEM MIEJSCU W DNIU 17/3 1906/
PADŁA OFIARA OGNIA CAŁA RO/
DZINA. JAN SZCZUREK I MARYANNA/
Z PIĄNTKUW, DZIECI: AGNIESZKA/
PIOTR, ANIELA, FRANCISZEK/
I AGATA"

Obecnie kapliczka znajduje się na terenie prywatnym, nie udostępnionym do zwiedzania. Dzięki uprzejmości niezwykle sympatycznego właściciela miałam możliwość wykonania zdjęć.

Informacje zawarte w opisach pochodzą z: "Plan Odnowy Miejscowości Głogoczów. Strategia rozwoju miejscowości tematycznej "Głogoczów - wieś jak dzwon"1 komentarz: